Vítejte v Orlických horách

Penzion Acrobat Park is located in Štíty near Šumperk.

It offers a restaurant, bar and outdoor terrace with seating, gym, wellness and of course free parking,

In our guesthouse you will find 11 rooms, which differ from each other both in size and equipment.

On the walls of the so-called Alpine rooms, you will also find authentic skis that are up to 100 years old.

All the rooms are equipped with a terrace with a pool view, a private bathroom, a flat-screen TV, bed linen and towels. There is also a wardrobe.

Penzion Acrobat Park serves a continental breakfast or a buffet breakfast, where you will find a selection of salami, ham, pate and cheese, hot dogs and eggs as standard. Sometimes mixed, sometimes boiled, sometimes oxeye, all according to the morning mood of the cook. :-) On the table are fruits and vegetables, muesli, muffins, poppy seeds and other sweets. Sometimes pancakes too. Coffee, tea, juice, water and milk.

There is a children's playground, gym and wellness on site. Popular activities in the area include skiing and cycling.

In the summer, you can meet Olympic winners or world champions here. 


Areál nabízí možnost sportování i pro veřejnost. 

Rozsahem a službami je Acrobat Park největším světovým areálem svého druhu. 

Nabízíme jedinečnou atrakci, kterou nikde jinde v ČR nenajdete. Každý si v Acrobat Parku může bezpečně zaskákat na lyžích nebo na snowboardu s dopadem do vody, Zvládne to opravdu každý.

Acrobat Park má kompletní půjčovnu lyžařského vybavení pro skoky do vody.

Vyzkoušet si můžete i profesionální trampolíny, zahrát beach volejbal nebo petanque. Zaskákat si z věže do vody z výšky až 9m nebo jen chodit na slacklinech.

Atrakce najdete i v nedalekém středisku Buková Hora nebo Dolní Morava, kde se mimo jiné můžete projít po nejdelší visuté lávce na světě Sky Bridge

Krásné výhledy Vás čekají i na Kralickém Sněžníku a daleko to od nás není ani na přečerpávací přehradu Dlouhé stráně, která je třetí největší svého druhu na světě.